NHL. „Washington” din Belarus Protas nu a jucat foarte bine împotriva lui „Edmonton”

Ca parte a următoarei runde a sezonului regulat al Ligii Naționale de Hochei, Washington Capitals a suferit un eșec.

Acesta este același club pentru care joacă bielorusul Alexey Protas și rusul Alexander Ovechkin.

Jucătorii de hochei ai capitalei nu s-au arătat prea bine în vizită la Edmonton Oilers și au fost bătuți dur – 2:7.

Apropo, echipa din principalul oraș al Statelor Unite a suferit o a doua înfrângere la rând.

Zach Hyman a marcat un hat-trick pentru Oilers, lovind poarta adversarilor în minutele 12, 35 și 40.

Pentru clubul din Canada au marcat și Leon Draisaitl (minutul 5), Connor McDavid (7), Warren Voegele (51) și Connor Brown (51).

Doar Ivan Miroshnichenko (9) și Connor McMichael (11) se pot lăuda că au marcat goluri pentru oaspeți.

În ceea ce îl privește pe Alexei Protas, belarusul a ratat acest meci din cauza, după cum a relatat serviciul de presă de la Washington, unei accidentări „inferioare a corpului”.

Nu se știa când Alexey se va putea întoarce pe gheață. Apropo, în acest sezon NHL a marcat 28 de puncte (5 goluri și 23 pase decisive).

Echipa sa se află în prezent pe locul 10 în clasamentul Conferinței de Est, cu 69 de puncte.

Anterior, tenismenul belarus Sabalenka nu a ajuns în sferturile de finală ale turneului din SUA.