NHL. „Washingtonul” din Belarus Protas a suferit o înfrângere zdrobitoare

În următoarea confruntare a sezonului regulat al Ligii Naționale de Hochei, Capitalele Washington au învins echipa belarusului Alexei Protas.

Infractorul jucătorilor de hochei ai capitalei a fost o echipă numită „Arizona Coyotes”.

Aceștia din urmă, acasă, în orașul Tempe, „s-au rostogolit” la oaspeții prea iubitori de liniște, aruncând în poarta lor șase goluri fără răspuns.

Da, cu acest scor – 0:6 – s-a încheiat jocul menționat. Desigur, belarusul nu a plăcut nici cu goluri, nici cu pase decisive.

Apropo, Washington pierde al doilea meci la rând.

Ei bine, în ceea ce privește jocul de la Tempe, gazdele au „distrus” aproape complet echipa vizitatoare în prima perioadă, marcând cinci goluri.

Pentru Coyotes, Logan Cooley (9 minute), Michael Carcone (11 minute), Nick Schmaltz (15 și 18 minute), Jason Zucker (19 minute) și Nick Bjugstad (37 minute) au făcut lovituri precise.

Iar portarul lor, Connor Ingram, a oprit 26 de lovituri și și-a înregistrat al treilea blocaj în NHL.

Belarusul Alexei Protas a petrecut 11 minute și 59 de secunde pe gheață, a făcut un șut pe țintă, a blocat o dată șutul unui adversar și a făcut și o interceptare o dată.

În prezent, Washingtonul se află pe locul nouă în clasamentul Conferinței de Est, cu 26 de puncte.