Norvegiana Boe a câștigat sprintul, Bocharnikov a fost al cincilea

Biatletul din Belarus a ocupat locul cinci la sprintul de la Campionatul European Open, care are loc la Raubichi.

Câștigătorul cursei de 10 km în două trageri a fost norvegianul Tarjei Boe. A parcurs distanța în 21 de minute și 49,1 secunde. Locul doi i-a revenit suedezului Jesper Nelin (+10,6 sec.), iar primii trei a fost completat de rusul Dmitry Malyshko (+35,2 sec.).

Dintre biatleții din Belarus, Serghei Bocharnikov a devenit cel mai bun – locul 5 (+44 sec.). Restul bielorușilor se află pe următoarele locuri: Anton Smolsky – 22 (+1 min 07,8 sec), Maxim Vorobey – 32 (+1 min 27,7 sec), Vladimir Chepelin – 34 (+1 min 36,6 sec.), Roman Eletnov – 35 (+1 min 31,7 sec.), Nikita Lobastov – 59 (+2 min 07,1 sec.).

Participanții la cursă au remarcat că condițiile erau ideale.