Norvegienii au câștigat ștafeta la Cupa Mondială de biatlon de la Östersund, bielorușii au ocupat locul 11

Pe 8 decembrie, biatleții norvegieni au câștigat ștafeta la prima etapă a Cupei Mondiale de la Östersund.

Norvegienii au parcurs distanța într-o oră, 11 minute și 8,7 secunde.

Belarusele Irina Krivko, Elena Kruchinkina, Anna Sola și Dinara Alimbekova nu au reușit să intre în top zece: au ocupat locul 11, la 3 minute și 41,5 secunde în spatele câștigătoarelor.

Premiul de argint a fost câștigat de echipa elvețiană, la 8,5 secunde în spatele liderilor cursei.

Biatleții suedezi au terminat pe locul trei, la 10,2 secunde în spatele liderilor.

Aceasta a fost ultima cursă din prima etapă a Cupei Mondiale la biatlon. A doua etapă va începe la Hochfilzen (Austria) pe 12 decembrie.