Noul sezon al fotbalului din Liga Campionilor a început cu senzații puternice de la Chelsea și Shakhtar Donețk

Marți, 6 septembrie, a început faza grupelor din sezonul de fotbal al Ligii Campionilor 2022-2023.

Și imediat s-au întâmplat două senzații zgomotoase: la Zagreb și Leipzig. În primul caz, autorul surprizei a fost dinamovul local.

În al doilea caz, toată lumea a fost surprinsă de oaspeți – fotbaliști de la Șahtior Donețk.

Eșecul și înfrângerea britanicilor la Leipzig

În ceea ce privește meciul din Croația, Dinamo Zagreb a câștigat împotriva lui Chelsea la Londra. Mislav Orsic a marcat singurul gol în minutul 13.

Dar una dintre cele mai puternice echipe de fotbal germane, Leipzig, a fost învinsă fără milă acasă de Șahtior Donețk.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 1:4. Gazdele și-au sărbătorit singurul gol în minutul 59 – Mohamed Simakan a marcat.

În cadrul echipei vizitatoare, Marjan Shved (minutele 16 și 58), Mikhail Mudrik (76) și Lassina Traore (85) au supărat adversarul.

Real Madrid, PSG, Juventus

Real Madrid a început cu succes performanța sa în faza grupelor din actuala Ligii Campionilor, învingând Scottish Celtic în deplasare cu scorul de 3:0.

În meciul central al zilei de joc de la Paris s-au întâlnit localul PSG și italianul Juventus.

Gazdele au câștigat – 2:1. Toate golurile franceze au fost marcate de Kylian Mbappe (minutele 5 și 20).

Bătrâna Doamnă a reușit să recupereze un singur gol – Weston McKennie a marcat după pauză.

Cum au jucat alții

La Lisabona, portughezul Benfica a învins-o pe israelianul Maccabi (2:0), iar Salzburgul din Austria a jucat la egalitate cu Milan (1:1).

Pe teren propriu, Borussia Dortmund a învins-o cu încredere pe danezul Copenhaga (3:0).

Însă spaniola Sevilla a fost învinsă de Manchester City (0:4) în fața fanilor lor.