Noul sezon KHL a început. Actualul campion a pierdut

A început noul sezon al Ligii Continentale de Hochei. Primul meci din sezonul regulat (al 17-lea la rând) a avut loc la Magnitogorsk.

Actualul campion, localul Metallurg, și Yaroslavl Lokomotiv, pe care i-au învins în seria finală a Cupei Gagarin, au luptat pentru Cupa de deschidere.

Belarusii au concurat și pentru campioană – Vladislav Eremenko și Danila Palivko au luat-o pe gheață.

Primul gol al noului sezon KHL a fost marcat de jucătorul feroviarului Artur Kayumov. S-a întâmplat în minutul 32 al ședinței.

10 minute mai târziu, avantajul lui Loko a fost dublat de Nikita Kiryanov, iar aproximativ la mijlocul perioadei a 3-a, Maxim Shalunov a marcat al treilea puc în poarta gazdei.

Finalul meciului s-a dovedit a fi foarte fierbinte. Magnitogorsk a început să recupereze.

La început, Dmitry Silantyev a marcat un gol – bielorusul Eremenko i-a făcut pasă.

Curând, Luke Johnson a marcat un alt gol, reducând astfel diferența la minimum.

Cu toate acestea, oaspeții nu și-au permis să fie torpilați a treia oară. Drept urmare, echipa Yaroslavl a câștigat (3:2) și a obținut primele două puncte în noul sezon KHL.

Să adăugăm că pe 5 septembrie va debuta în turneul Dynamo Minsk, care îl va găzdui pe Amur Khabarovsk în capitala Belarusului.