„Nu am vrut să sărbătoresc victoria înainte de timp” – Daria Domracheva

Sportiva a devansat principalul ei concurent, finlandezul K. Makariainen, cu 26,9 secunde.

Ieri, 23 ianuarie, în cadrul celei de-a șasea etape a Cupei Mondiale de biatlon, a avut loc o cursă de sprint de 7,5 kilometri la Antholz-Anterselva (Italia).

Daria Domracheva a dat dovadă de trageri perfecte și cele mai mari viteze pe pista de schi. Aceasta a fost cheia victoriei ei. Într-un interviu acordat jurnaliştilor, sportivul a remarcat că în timpul primului antrenament i-a fost greu să respire, dar, din fericire, acest lucru nu s-a simţit în timpul competiţiei.

Sportivul a parcurs distanța în 19 minute, 57,8 secunde. Finlandeza Kaisa Makäräinen a fost pe locul doi – a făcut o greșeală și a ajuns la linia de sosire 26,9 secunde mai târziu. Locul al treilea i-a revenit germanei Laura Dahlmeier, care a fost la 50,4 secunde de câștigătoare.

Să vă reamintim că această victorie a fost a 24-a în cursele personale ale competițiilor de top din cariera triplei campioane olimpice Daria Domracheva.

În clasamentul general de biatlon KM la feminin, finlandeza Kaisa Makaryainen (612 puncte) este în frunte, bielorusa D. Domracheva (560 de puncte) este pe locul doi, iar ucraineana Valentina Semerenko (479 puncte) este pe locul trei.

Astăzi, 24 ianuarie, la Antholz-Anterselva de la ora 17.30 va începe cursa de urmărire feminină (distanță – 10 kilometri). Înainte de aceasta, bărbații vor începe să concureze la ora 15.30.