Nu real. A fost stabilit al doilea finalist al Ligii Campionilor

Miercuri seara a fost stabilit al doilea finalist al fotbalului Ligii Campionilor. A devenit Manchester City britanic.

Echipa lui Josep Guardiola l-a găzduit acasă pe actualul câștigător al Cupei Real Madrid.

În primul meci, care a avut loc cu o săptămână mai devreme în capitala Spaniei, s-a înregistrat o egalitate – 1:1.

La Manchester, clubul regal a fost învins fără milă, învins cu un scor indecent pentru o astfel de echipă – 4:0.

Dar asta e la obiect, britanicii l-au întrecut pe gigantul mondial în toate privințele, lăsându-i practic nicio șansă.

Astfel, în meciul decisiv din 10 iunie de la Istanbul pentru titlul celui mai puternic club din Europa, Manchester City va concura cu Inter italian, care a trecut de Milano în semifinale (2:0 și 1:0).

În ceea ce privește jocul din Marea Britanie, în minutul 37 „cetățenii” conduceau cu scorul de 2:0. Bernardo Silva a marcat de două ori.
În minutul 76, Madrid a marcat un autogol – dezastrul l-a lovit pe Eder Militao, care a tăiat mingea în propria poartă.

La sfârșitul jocului, inamicul a fost torpilat pentru a patra oară – Julian Alvarez a marcat golul.

Este de remarcat faptul că în această confruntare cel mai bun marcator al actualului sezon al Ligii Campionilor, atacantul Manchester City, Erling Haaland, nu a reușit să înscrie, și are încă 12 goluri la numele său.