Nu s-a putut apăra titlul de campioană: Sabalenka a pierdut în finala turneului de tenis de la Madrid

Din păcate, Aryna Sabalenka nu a reușit să câștige pentru a doua oară consecutiv turneul de tenis desfășurat în capitala Spaniei.

Belarusul s-a oprit la propriu la un pas de titlul de campioană.

În meciul final, care a durat 193 de minute, Sabalenka a pierdut în fața reprezentantei Poloniei, Iga Swiatek, relatează.

Desfășurarea meciului Sabalenka – Szwiatek

În primul set, Sabalenka a câștigat cu scorul de 5:4. Cu toate acestea, belarusa nu a reușit să-și mențină avantajul.

Prima treime a meciului i-a revenit lui Swiatek – 7:5.

Câștigătoarea setului doi a fost tenismenul din Belarus.

Primele 12 jocuri din setul trei nu au dezvăluit câștigătorul. Era nevoie de un departajare, în care Iga Swiatek a fost mai puternică.

Scorul final este 6:5, 4:6, 7:6 în favoarea echipei poloneze.

Istoria performanțelor lui Sabalenka la turneul de la Madrid

Să vă reamintim că anul trecut belarusul a devenit câștigătorul competiției. În finala turneului din 2023, ea a învins-o pe Swiatek cu scorul de 6:3, 3:6, 6:3.

Sabalenka a câștigat și turneul desfășurat la Madrid în 2021. Apoi, reprezentanta Belarusului a câștigat meciul decisiv împotriva lui Ashleigh Barty din Australia.

Anterior, o altă belarusă, Alexandra Sasnovich, a evoluat la un turneu din Spania.