Nu va mai pluti. Alexandra Gerasimenya a făcut o declarație rezonantă

Alexandra Gerasimenya a făcut o declarație tare la o conferință de presă la Comitetul Național Olimpic. Celebra sportivă și-a anunțat retragerea.

Să vă reamintim că belarusul a câștigat două medalii de argint la Jocurile Olimpice de la Londra, arătând rezultate secunde la 50 și 100 de metri liber.

Iar la Jocurile Olimpice din Brazilia, Alexandra, în compania celor mai puternici înotători de pe planetă, a reușit să termine pe locul trei la o distanță de 50 de metri. În consecință, ea a câștigat un premiu de bronz.

În 2011, belarusul a devenit campion mondial la înot la o distanță de o sută de metri stil liber. În anul următor, Gerasimenya și-a repetat realizarea, câștigând pentru a doua oară titlul de cel mai bun înotător de pe planetă.

În plus, sportivul este un multiplu câștigător al Universiadei de vară.

Potrivit Alexandrei Gerasimeni, cel mai important premiu din viața ei a fost fiica ei Sophia.