O bătălie masivă pe gheață a avut loc în NHL: 10 jucători de hochei au fost expulzați deodată

Pentru prima dată în istoria Ligii Naționale de Hochei, 10 jucători au fost expulzați de pe patinoar în același timp.

Și asta s-a întâmplat după un masacru organizat chiar pe gheață de jucătorii de hochei din Florida Panthers și Ottawa Senators.

Emisiunea de televiziune a inclus și filmări relevante din a treia perioadă a confruntării.

În urma luptei, arbitrii i-au eliminat pe toți cei zece jucători de teren. În total, echipele au „câștigat” 167 de minute de penalizare în această întâlnire.

Bătălia de gheață a început în minutul 13 al ultimei perioade a meciului. A fost provocat de atacantul de la Ottawa Brady Tkachuk.

Jucătorul s-a izbit de portarul rus din Florida, Serghei Bobrovsky, ai cărui coechipieri l-au susținut. Ei bine, atunci este de la perete la perete.

Întrucât toți jucătorii de teren, fără excepție, se luptau, judecătorii au decis să-i pedepsească pe toți zece cu amendă sub formă de excludere pentru 10 minute, adică până la finalul jocului.

Apropo, conform rezultatelor sale, jucătorii de hochei din Ottawa au câștigat 84 de minute de penalizare, jucătorii din Florida – 83 de minute.

Iar rezultatul întâlnirii a fost 5:0 în favoarea Floridei. Apropo, Bobrovsky a oprit toate cele 20 de lovituri.