O originară din Minsk, Anna Prakaten, a câștigat argint la Jocurile Olimpice. Dar nu pentru naționala Belarusului

În cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, s-au încheiat finalele la mai multe discipline de canotaj.

În competiția de simplu, Anna Pracaten a ocupat locul doi cu un rezultat de 7 minute 17,39 secunde.

Sportiva a câștigat o medalie de argint pentru echipa Comitetului Olimpic Rus, deși anterior a reprezentat Belarus.

Prakaten a fost pe locul doi după Emma Twigg din Noua Zeelandă, care a completat distanța în 7 minute și 13,97 secunde.

Câștigătoarea medaliei de bronz a fost reprezentanta Austriei, Magdalena Lobnig. Ea a pierdut 5,75 secunde în fața câștigătoarei.

Merită remarcat faptul că Anna Prakaten, în vârstă de 28 de ani, este originară din Minsk.

Anterior, sportivul a concurat la competiții internaționale pentru Belarus.

Cu toate acestea, mai târziu, canotajul a început să apere culorile drapelului rus.

Este de remarcat faptul că argintul la Jocurile Olimpice din 2020 nu este primul succes al fostului belarus.

În 2021, Pracaten a câștigat Campionatul European din Italia și Cupa Mondială din Elveția. – raportează MIA „”.

Să vă reamintim că, în acest moment, sportivii din Belarus nu au câștigat încă nici o medalie la Jocurile Olimpice din Japonia.

Însă rușii au deja 29 de premii, inclusiv 8 de aur.