O senzație a izbucnit în fotbalul din Belarus: Smorgon a învins Dynamo Minsk

Întâlnirea dintre fotbaliștii de la „Smorgon” și „Dynamo” Minsk în cadrul următoarei runde a campionatului de fotbal din Belarus s-a încheiat cu senzație.

Gazdele i-au învins pe favoriți, care în acest sezon, judecând după avânt și numărul de meciuri neînvinse, și-au propus serios să ia campionatul.

Dar s-a întâmplat o rau de aprindere în Smorgon. După ce au marcat doar unul, oaspeții au primit trei goluri. Mai mult, una dintre mingi a zburat în poarta „alb-albastru” de la mijlocul terenului.

Cum a fost

Totodată, Dynamo a avut avantaj în joc. Dar greșelile în apărare au dus la rezultate dezastruoase pentru ei.

În prima repriză, gazdele au luat conducerea datorită eforturilor lui Mark Krasnov, dar echipa minsk a revenit datorită unui șut precis al lui Vladimir Hvaschinsky.

Înainte de pauză, jucătorii din Minsk au marcat din nou, dar acest gol – marcat de Alexander Svirepa – i-a supărat enorm. Mingea a fost trimisă în propria poartă – un autogol.

Al treilea gol împotriva lui Dinamo a venit din centrul terenului – în minutul 72, șutul a fost lovit de Matvey Dukso, în vârstă de 20 de ani.

Portarul oaspeților Denis Shpakovski nu a putut face față celui „pătat”.

Astfel, Smorgon a trecut de Dynamo Minsk cu scorul de 3:1.

Rezultatele altor jocuri

Borisov BATE, care nu cu mult timp în urmă era considerat nava amiral a fotbalului belarus, a fost și el învins în această rundă – cu scorul de 1:2 a pierdut cu Naftan Novopolotsk.

Un alt rezultat neașteptat al turului: Slavia Mozyr a trecut de Shakhtar Soligorsk cu scorul de 3:1.

Într-o oarecare măsură, rezultatul confruntării dintre Zhodino Torpedo și Energetik-BGU, care s-a încheiat la egalitate (1:1), poate fi considerat același.

Rezultatele altor întâlniri: „Belshina” (Bobruisk) – „Minsk” – 1:2; „Slutsk” – „Neman” (Grodno) – 0:2; „Isloch” (regiunea Minsk) – „Gomel” – 3:1.

Masa de turneu

În prezent, liderul clasamentului este Grodno „Neman”, care a înscris 29 de puncte după 12 jocuri.

Pe locurile doi și trei se află Dynamo Minsk (28 de puncte) și Torpedo Zhodino (26).

Shakhtar, Belshina și Energetik-BGU completează clasamentul.