O senzație în fotbalul englez. Manchester United a fost bătut cu brutalitate de Crystal Palace

O mare senzație a izbucnit în campionatul englez de fotbal: legendarul Manchester United a fost umilit în prima divizie – Premier League.

Infractorul a fost un club mediu – clubul londonez Crystal Palace, ocupând în prezent poziția a 14-a în clasament.

Evenimentul a avut loc în cadrul etapei a 36-a a campionatului național. Echipa din sudul capitalei britanice i-a învins pe Mancunieni – 4:0.

Cât de fericiți au fost toți cei care s-au găsit atunci pe stadionul Selhurst Park – fanii, probabil, nu au văzut niciodată în visele lor un asemenea rezultat pentru echipa lor în confruntarea cu gigantul mondial.

Michael Olise a marcat o dublă pentru învingători, torpilând poarta adversarilor în minutele 12 și 66.

Pentru londonezi au marcat și Jean-Philippe Mateta (minutul 40) și Tyreek Mitchell (minutul 58).

La finalul jocului, Manchester United a rămas pe locul 8 în clasament cu 54 de puncte.

După ce și-a extins seria neînvinsă la 5 meciuri (4 victorii și 1 egal), Crystal Palace s-a stabilit pe locul 14.

Mai devreme în Premier League rusă, Zenit din Sankt Petersburg nu a reușit să-l învingă pe Fakel din Voronezh.