Oeberg a câștigat startul în masă, Wierer a câștigat Cupa Mondială

Ultimul start în masă al actualului sezon al Cupei Mondiale de biatlon a avut loc.

Etapa finală a Cupei Mondiale de biatlon a avut loc la Holmenkollen (Norvegia). Ultima cursă a fost startul în masă, câștigat de suedezii Hanna Oeberg. Schiorul care tragă a parcurs 12,5 km în 35 de minute. 36,2 sec.

Biatletul norvegian Tiril Eckhoff a ocupat locul doi, la 1,3 secunde de lider. Americanca Claire Egan a câștigat bronzul (+10,4 sec).

La cursă a participat și sportiva belarusă Irina Krivko. Era cu 1 minut în spatele liderului. 24,9 sec. și a ajuns să termine pe locul 13.

Marele Glob de Cristal al Cupei Mondiale a fost câștigat de italianca Dorothea Wierer.

Tot astăzi se va încheia Campionatul Mondial masculin. Startul final în masă va începe la ora 18:30.