Olga Govortsova a avansat în runda a 2-a a turneului de la Miami

Compatriotul nostru a încheiat cu succes primul tur al turneului Sony Open Premier, care are loc în prezent la Miami (SUA).

Fondul său de premii este raportat la 5,427 milioane USD.

Olga Govortsova a invins-o in primul tur in 3 seturi pe Shahar Pe’er, reprezentanta Israelului, cu scorul de 2:6, 6:0, 6:3. Se știe că întâlnirea a durat o oră și 44 de minute.

Este de remarcat faptul că Olga Govortsova și-a început performanța la acest turneu cu calificări, unde a învins-o pe Shelby Rogers din America cu scorul de 7:6, 6:2, iar apoi pe germanca Julia Gerges cu scorul de 7:6, 6. :2.

Jucătoarea de tenis Olga Govortsova, în vârstă de 25 de ani, va juca în runda a 2-a alături de o atletă de 32 de ani din Italia Flavia Pennetta, care, după ce a câștigat turneul de la Indian Wells, a urcat pe locul 12 în clasamentul WTA (anterior locul 21). ). Anterior, belarusa s-a întâlnit deja cu jucătoarea italiană de tenis de două ori și a pierdut în fața ei de ambele ori: în 2010 la New Haven și, de asemenea, în 2012 la ‘s-Hertogenbosch.