Olsbu-Raseland a câștigat sprintul la Cupa Mondială de la Salt Lake City, Yurkevich – locul 37

Pe 14 februarie, biatletul norvegian Marte Olsbu-Raseland a câștigat sprintul la Cupa Mondială de la Salt Lake City (SUA).

Sportivul a parcurs fără greșeli distanța de 7,5 km în 19 minute și 47,6 secunde. O altă biatletă scandinavă, Kaysia Mäkäräinen din Finlanda, a câștigat argintul cu o singură penalizare (+11,5 secunde). Premiul de bronz i-a revenit germanei Franziska Hildebrand, care nu a ratat nici măcar o dată, dar era cu +21,4 secunde în spatele liderului cursei.

Dintre bieloruși, cel mai bun rezultat – locul 37 – l-a arătat Daria Yurkevich. Ea este urmată de Anna Sola (locul 51), Inna Kostyuchenko a fost ultima.

Cursa de sprint masculin va avea loc mâine.

Citiți pe subiect:

Ea a arătat termometrul: în ajunul „Cursei Legendelor”.

: care va incepe la Raubichi.

Albers: prezentatorii se recuperează și se pregătesc pentru Campionatele Europene.