Organizatorii US Open au eliminat-o pe Belarusa Azarenka de la un turneu de caritate în sprijinul Ucrainei

S-a cunoscut recent că fostul număr unu mondial, belarusa Victoria Azarenka, nu va participa la turneul de tenis caritabil.

Aceste competiții, organizate în sprijinul Ucrainei, ar trebui să aibă loc înainte de începerea US Open.

Decizia corespunzătoare a fost luată de organizatorii US Open – Asociația de tenis din Statele Unite.

Despre acest MAI „Russia Today” cu referire la jurnalistul Ben Rotenberg.

Anterior, mass-media, citând aceiași organizatori ai turneului caritabil, a scris că Azarenka a fost invitată să cânte în competiția „Jucători de tenis pentru pace”.

Atunci Asociația menționată a făcut o declarație inversă, dar a subliniat că recunosc faptul că belarusul este un tenismen puternic.

Acolo au evaluat disponibilitatea ei de a participa la turneul expozițional.

Având în vedere sensibilitatea jucătorilor de tenis ucraineni și situația actuală, suntem încrezători că acesta este cursul potrivit pentru noi”, au explicat aceștia decizia de eliminare a Azarenka din competiție.

Să adăugăm: Victoria ocupă în prezent poziția 26 în clasamentul mondial al celor mai bune jucătoare de tenis de pe planetă.

În total, de-a lungul carierei sale sportive profesioniste, belarusa în vârstă de 33 de ani a câștigat 21 de titluri la turnee sub egida WTA.

Printre altele, Azarenka are două victorii la Australian Open și aurul la Jocurile Olimpice din 2012 la dublu mixt.