Pe 4 ianuarie, Lukașenko a deschis turneul de hochei de Crăciun

Ieri, 4 ianuarie 2017, complexul sportiv Chizhovka Arena a primit oaspeți din 15 țări.

Al 13-lea turneu de hochei amatori de Crăciun pentru Premiul Președintelui Republicii Belarus a fost deschis în mod tradițional de însuși Președintele, care a salutat oaspeții și a remarcat că turneul actual a reunit un număr record de țări participante. Printre acestea merită menționate Rusia, Finlanda, Slovacia, Emiratele Arabe Unite, Germania, Macedonia, România și multe altele.

Președintele însuși a jucat în echipa națională a Belarusului în meciul cu Emiratele Arabe Unite, marcând un gol împotriva adversarilor. Drept urmare, bielorușii au învins echipa Emiratelor Arabe cu un avantaj uriaș – 7:3.

Rețineți că meciurile turneului de Crăciun constau din trei perioade de joc a câte 20 de minute fiecare și două pauze de 15 minute.

Astăzi, 5 ianuarie, pe Arena Chizhovka, echipa rusă va concura cu echipa finlandeză, precum și elvețianul cu Emiratele Arabe Unite.