Peiffer a câștigat cursa individuală la Campionatele Mondiale de biatlon, Belarusul Chepelin a fost în top 15

Pe 13 martie, proba individuală masculină de la Campionatele Mondiale de la Östersund, Suedia, s-a încheiat cu victoria biatletului german Arnd Peiffer.

Sportivul a parcurs o distanță de 20 de kilometri în 52 de minute și 42,4 secunde, fără să greșească.

Premiul de argint i-a revenit biatletului bulgar Vladimir Iliev. Norvegianul Tarje Boe a câștigat bronzul.

Cel mai bun rezultat dintre bieloruși a fost Vladimir Chepelin, care a făcut două greșeli și a terminat pe locul 15. Roman Eletnov, Serghei Bocharnikov și Anton Smolsky se află pe locurile 33, 49 și, respectiv, 58.

Mâine, la Campionatele Mondiale din 2019 de la Östersund, va avea loc ștafeta unică mixtă. Cursa începe la ora 19:10, ora Minsk.