Pentru a patra oară. Spania a devenit campioană europeană la fotbal

Campionatul European de Fotbal s-a încheiat. Meciul decisiv a avut loc duminică seara, 14 iulie, pe Stadionul Olimpic din Berlin.

Echipele Spaniei și Angliei s-au întâlnit. „Furia roșie” a câștigat cu scorul de 2:1.

Astfel, naționala Spaniei este campioana europeană la fotbal. Bine meritat.

Toate golurile din această confruntare au fost marcate în repriza secundă.

Primul nici nu se putea lăuda cu momente periculoase, deși s-a dovedit a fi intens și foarte combativ.

La două minute după începerea celei de-a doua reprize, Spania a luat conducerea – Nico Williams a marcat după o pasă a tânărului geniu Lamin Yamal.

Englezii au revenit în minutul 73 – înlocuitorul Cole Palmer a marcat.

Și cu patru minute înainte de încheierea timpului normal în repriza secundă, Spania a fost din nou adusă înainte de un jucător înlocuitor, Mikel Oyarzabal.

După cum s-a dovedit, el a adus victoria echipei sale în meci și în campionat în ansamblu.

Apropo. Naționala Spaniei a câștigat Euro pentru a patra oară (în total au participat de cinci ori în finală).

Britanicii au jucat pentru a doua oară consecutiv meciul final (la ultimul campionat au pierdut campionatul în fața italienilor).