Pentru prima dată în istorie. Al doilea finalist al EURO 2020 a fost anunțat

Ieri seară, 7 iulie, a început a doua semifinală a Campionatului European de Fotbal, iar în această seară, 8 iulie, s-a încheiat.

Echipa Angliei a ajuns în finala turneului. Deși cu greu, chiar cu scandal, dar tot pentru prima dată în istoria lor britanicii vor juca în meciul decisiv al campionatului continental.

În meciul de semifinale, echipa Angliei s-a întâlnit cu danezii. Timpul principal al meciului nu a dezvăluit câștigătorul – 1:1.

Cum sa întâmplat totul

Soarta jocului a fost decisă în prelungiri. Mai mult, singurul gol a fost marcat dintr-un penalty controversat.

În ceea ce privește jocul din timpul regulamentar, jucătorii naționalei daneze au fost primii care s-au remarcat – în minutul 30, Mikkel Damsgaard l-a supărat pe portarul englez cu o lovitură liberă.

Apropo, pentru Jordan Pickford acesta a fost primul gol pe care l-a ratat în Campionatul European.

Oamenii lui Gareth Southgate au avut nevoie de 8 minute pentru a egala. Adevărat, căpitanul danez Simon Kjaer a făcut-o pentru ei – un autogol.

Prelungiri

Cu acest scor – 1:1 – echipele au încheiat timpul principal al confruntării.

Și la zece minute după începerea primei prelungiri, Raheem Sterling a câștigat un penalty.

Kasper Schmeichel a parat șutul lui Harry Kane, dar el a ajuns primul la balonul revenit – de data aceasta portarul danez a fost neputincios.

Echipa daneză nu a reușit să câștige înapoi. Astfel, britanicii au ajuns în finală.

Reacția fanului la lovitura de pedeapsă

Fanii danezi consideră pedeapsa ca fiind nedreaptă, spunând că în acest fel le-a fost „furată rușinos” victoria.

Cineva l-a numit chiar „cel mai mare furt” din istoria Campionatelor Europene.

Apropo, arbitrul principal al meciului care a decis să acorde un penalty a fost Danny Makkelie (Olanda).