Pentru prima dată în istorie, jucătorii Angliei au câștigat Campionatul European

Echipa de fotbal a Angliei a câștigat Campionatul European pentru prima dată în istoria sa.

În confruntarea finală (turneul, de altfel, s-a desfășurat în țara lor natală), englezoaicele le-au învins pe germane.

Meciul decisiv al Euro-ului feminin de fotbal a fost găzduit de legendarul stadion Wembley.

În timpul principal, rivalii nu au dezvăluit cei mai puternici. Și în plus, norocul le-a zâmbit gospodinelor. Scorul final al meciului este 2:1.

Ella Toon (minutul 62) și Cloe Kelly (minutul 111) au marcat goluri pentru echipa Angliei.

Germania a marcat singurul său gol în minutul 79 datorită eforturilor Linei Magull.

Golgheterul actualului Euro a fost englezoaica Beth Mead, cu șase goluri marcate. În plus, are cinci pase decisive.

Apropo, germanul Alexandra Popp are șase goluri, dar mai puține pase, după care s-au marcat goluri.

Mijlocașul englez Keira Walsh a fost desemnată cea mai bună jucătoare în meciul final.