Pilotul de Formula 2 Antoine Hubert a murit într-un accident teribil la Marele Premiu al Belgiei

Pe 31 august, pilotul de curse francez Antoine Hubert a murit într-un accident care a avut loc în timpul primei curse a etapei a 9-a de Formula 2 din Belgia.

Cursa a fost anulată aproape imediat după ce a început. În primul tur, Hubert, care concurează pentru echipa BWT Arden, a pierdut controlul în timp ce ieșea dintr-un viraj: mașina sa s-a prăbușit într-o oprire.

După aceea, mașina pilotului de curse american Juan Manuel Correa, care nu a avut timp să reacționeze, a zburat în mașina lui Hubert cu viteză maximă.

Mașina lui Hubert a fost ruptă în două părți, mașina lui Correa s-a răsturnat.

Ambii piloți au fost internați de urgență. Hubert, 22 de ani, a murit la spital.

Medicii apreciază starea lui Correa ca fiind stabilă.

Hubert a ocupat locul 8 în clasamentul general de Formula 2, a câștigat de două ori etapele Grand Prix, precum și campionatul GP3.