Prima senzație, o înfrângere majoră pentru Ucraina și o victorie pentru Franța. Rezultatele celei de-a patra zile de joc din Euro 2024

A patra zi de joc a Campionatului European de Fotbal a adus prima senzație a turneului.

Slovacia a reușit să o învingă pe favorită clară – echipa Belgiei. Adevărat, acesta din urmă a avut două goluri anulate, dar totuși.

Totodată, ambele goluri anulate au fost marcate de unul dintre liderii echipei, Romelu Lukaku.

Cum au fost anulate golurile belgiene

Prima dată golul a fost anulat din cauza ofsaidului, a doua pentru că Lois Openda a atins mingea în timpul unui atac, care a fost completat cu un șut precis al lui Lukaku.

În ambele cazuri, deciziile de anulare a golurilor au fost luate după trecerea în revistă video a momentelor.

Cât despre slovaci, ei au marcat singurul și, după cum s-a dovedit, golul victoriei în minutul 7. Ivan Shrants s-a remarcat.

Înfrângerea Ucrainei

Mai devreme, în aceeași zi, au jucat naționalele Ucrainei și României. În mod neașteptat pentru mulți, echipa lui Serghei Rebrov a pierdut puternic – 0:3.

Echipa Romaniei au marcat: Nicolae Stanciu (minutul 29), Razvan Marin (53) si Denis Dragus (57).

Al doilea autogol la Euro

Ultimul meci al zilei a înfruntat echipele Franței și Austriei. Vicecampionii mondiali au câștigat cu minim 1:0.

Este de remarcat faptul că francezii au dominat terenul aproape toate cele 90 de minute și au efectuat atacuri atractive de mare viteză cu combinații rafinate.

Dar doar unul dintre ei s-a terminat în gol.

În minutul 38, după un dribling strălucit al lui Keelan Mbappe și o centrare ulterioară, austriacul Maximilian Weber a marcat al doilea autogol din campionat (primul a fost marcat de germanul Antonio Rüdiger).

Total

Astfel, toate rezultatele celei de-a 4-a zi de joc a Euro sunt următoarele: România – Ucraina – 3:0; Belgia – Slovacia – 0:1; Franța – Austria – 1:0.

Anterior, a fost anunțată a treia zi de meci din Euro 2024.