Prima victorie în 6 meciuri. Dinamo Minsk a învins Soci în KHL

După cinci meciuri nereușite, hocheiștii Dinamo Minsk au obținut victoria.

Acest lucru s-a întâmplat în capitala Belarusului, unde Zimbrii au găzduit oaspeți de la Soci în următoarea rundă a KHL.

Însă primele momente ale meciului i-au supărat pe suporterii gazdelor – HC Soci a deschis scorul la doar 9 secunde de la începutul jocului.

Minskers a avut nevoie de o jumătate de minut pentru a-și restabili echilibrul – Valentin Demchenko a marcat.

Aproximativ la mijlocul perioadei, șutul precis al lui Pavel Varfolomeev i-a adus pe alb-albaștri în avantaj – 2:1.

În a doua perioadă a jocului, ambele echipe au reușit să se supere de două ori. Roman Gorbunov și Nick Merkley au marcat pentru Dynamo.

Cu aproximativ jumătate de minut înainte de finalul celei de-a treia reprize, „Zubrii” au luat conducerea – Vladimir Alistrov a marcat golul.

În acel moment, oaspeții au jucat fără portar, încercând să recâștige datorită avantajului lor numeric.

Dar, după ce au ratat, au pierdut. Scorul final al acestei confruntări este 5:3. În favoarea clubului din Minsk.

Rețineți că datorită acestei victorii, care s-a petrecut după cinci înfrângeri la rând, Dinamo a urcat pe locul 9 în clasamentul Conferinței de Vest.