Primul aur al bielorușilor la Campionatele Europene de biatlon: Bocharnikov a câștigat super sprintul

Serghei Bocharnikov a adus echipei Belarusei prima medalie de aur a Campionatului European de biatlon de la Raubichi.

Biatletul din Belarus a câștigat super sprintul, arătând un timp de 14 minute și 12,8 secunde (0+2).

Medalia de argint a revenit biatletului ceh Adam Vaclavek, care a fost la 0,4 secunde în spatele câștigătorului (0+3).

Medalia de bronz a fost câștigată de reprezentantul Ucrainei Dmitri Pidruchny cu un diferență de 0,5 secunde față de liderul cursei (1+2).

Restul biatleților din Belarus, Viktor Krivko și Anton Smolsky, au reușit să dea rezultate bune – locurile 10, respectiv 11. Un total de 30 de biatleți au participat la super sprint.

Mâine, 27 februarie, la Campionatele Europene va avea loc ștafeta mixtă și supermix. Sâmbătă, 29 februarie, vor avea loc curse de sprint pentru bărbați și femei. În ultima zi a competiției, 1 martie, vor avea loc cursele de urmărire masculin și feminin.

Să vă reamintim că Campionatul European de Biatlon trebuia să se desfășoare în Estonia, dar din cauza vremii calde nu a fost posibilă crearea condițiilor necesare pentru competiția acolo, iar Uniunea Internațională de Biatlon a apelat la Belarus cu cererea de a găzdui competiția. campionat.