Primul campion al Jocurilor II CSI a fost desemnat

A fost anunțat numele primului campion al Jocurilor II Commonwealth. În competiția de haltere, medalia de aur a fost acordată sportivei ruse Regina Shaidullina.

Ea a câștigat în prima zi a competiției, care a avut loc în orașul Grodno. Au fost anunțate și numele medaliatilor cu argint și bronz.

Sportiva rusă Regina Shaidullina a câștigat primul loc la concursurile de haltere, relatează.

În cadrul competiției de la Grodno, arbitrii i-au acordat o medalie de aur la categoria 45 kg.

În proba dublă, Shaidullina a luat 150 kg.

Pe locul doi se află un oaspete din Vietnam, Dao Thi Yen.

Ea a primit o medalie de argint pentru o greutate totală de 141 kg.

Medalia de bronz va rămâne în Belarus cu Polina Pichugina, care a arătat un rezultat de 135 kg în timpul competiției.

Un alt sportiv din Belarus, Nikita Gritsevich, a ocupat locul patru cu un rezultat de 131 kg.

Trei seturi de premii vor fi disputate astăzi la Palatul de Gheață din Grodno în rândul femeilor la categoriile de 49 și 55 kg și între bărbați la categoria 55 kg.

Să vă reamintim că sportivi din nouă țări vor lua parte la competițiile de haltere la cele II Jocuri ale țărilor CSI.