Primul meci din playoff-ul Ligii Conferințelor s-a încheiat cu înfrângere pentru BATE

Dintre cluburile din Belarus, doar BATE Borisov a ajuns în faza de playoff a cupelor europene de fotbal din acest sezon.

Dar primul meci din această etapă a Ligii Conferințelor s-a încheiat cu o înfrângere zdrobitoare pentru „galben-albaștri”.

Jucătorii clubului kosovar „Balkani” i-au jignit pe jucătorii lui Kirill Alshevsky, marcând patru goluri și încasând doar unul în propria poartă.

Astfel, confruntarea de la Pristina s-a încheiat cu scorul de 4:1 în favoarea gazdelor.

Totuși, oaspeții au deschis scorul. Și s-a întâmplat deja în minutul zece al jocului – a marcat Denis Laptev.

Din păcate, doar jucătorii kosovari au marcat alte goluri. Chiar și în prima repriză, am egalat scorul datorită unui șut precis al lui Bajram Jašanica.

În a doua jumătate a meciului, gazdele l-au mai supărat de trei ori pe portarul belarus: Bleaart Tolay a făcut-o de două ori, Armend Taki a făcut-o o dată.

Meciul retur dintre aceste echipe este programat pentru 31 august. Jocul ar trebui să aibă loc pe teritoriul Ungariei.

Câștigătorul confruntării (pe suma a două meciuri) va continua să participe în faza grupelor Ligii Conferințelor, învinsul va părăsi Cupa Europei.