Raliul Dakar. Echipajul belarusului Serghei Vyazovich și-a păstrat locul în primele 3 ale clasamentului general la finalul etapei a 7-a

Camionul bielorus MAZ-SPORTauto a terminat pe locul cinci la etapa a șaptea a Raliului Dakar.

Echipajul condus de Serghei Vyazovich a fost cu 9 minute și 36 de secunde în spatele liderului cursei.

Acest lucru a fost raportat de Agenția Telegrafică din Belarus „”.

Câștigătorul cursei a fost echipajul KAMAZ-master condus de rusul Andrey Karginov.

Echipa a arătat un rezultat de 5 ore 1 minut și 2 secunde.

Al doilea care a trecut linia de sosire a fost un alt camion KAMAZ-master condus de Dmitri Sotnikov.

Distanța față de liderul cursei a fost de 3 secunde.

Un alt echipaj rus a ocupat locul trei. Camionul condus de Anton Shibalov a terminat la 2 minute și 5 secunde după liderul cursei.

În clasamentul general pentru camioane, echipajul MAZ-SPORTauto sub conducerea lui Serghei Vyazovich continuă să ocupe locul trei.

Distanța față de echipajul lider al lui Andrey Karginov este de 46 de minute și 39 de secunde.

Pe locul doi în clasamentul general se află echipa KAMAZ-master condusă de Anton Shibalov.

Următoarea etapă a Raliului Dakar va avea loc în vecinătatea orașului Wadi ad-Dawasir. Lungimea tronsonului va fi de 477 de kilometri.