Real Madrid a câștigat Cupa Mondială a Cluburilor: de 3 ori la rând

Real Madrid a câștigat pentru a treia oară consecutiv Cupa Mondială a Cluburilor FIFA. Anul acesta, turneul a avut loc în Emiratele Arabe Unite.

În meciul final, echipa europeană a înfruntat clubul local de fotbal Al Ain, fostul River Plate argentinian.

Campionii Emiratelor Arabe Unite au încercat să joace rapid fotbal de atac împotriva spaniolilor. Dar deja în minutul 13 am primit prima „gaura” – a marcat Luka Modric. Spectatorii nu au mai văzut goluri marcate în prima repriză.

La 15 minute după pauză, Marcos Llorente a dublat scorul, iar cu 10 minute înainte de finalul jocului, Sergio Ramos a marcat al treilea gol. În timpul opririi a fost autogol – mijlocașul Al Ain Yahya Nader a avut ghinion. Singura dată când gazdele au marcat a fost datorită legionarului japonez Tsukasa Shiotani.

Astfel, Real a câștigat meciul final al Cupei Mondiale a Cluburilor cu scorul de 4:1. În meciul pentru locul 3, River Plate a câștigat, învingând cu ușurință clubul japonez Kashima Antlers – 4:0.