Real Madrid a învins Barcelona și a câștigat Supercupa Spaniei

Real Madrid și Barcelona catalană s-au întâlnit în meciul final al Supercupei Spaniei.

Cu siguranță mulți se așteptau ca următorul El Clasico să fie o luptă grea și, posibil, prelungiri și chiar o lovitură de penalty după meci.

Însă, spre bucuria unora și supărarea altora ai suporterilor celor două echipe adverse, totul s-a încheiat în timpul regulamentar.

Fotbaliştii din capitala Spaniei au provocat o înfrângere completă adversarilor din capitala Cataloniei.

Iar finala, de altfel, ca și meciurile din semifinale, a avut loc la Riad (Arabia Saudită).

Clubul regal a câștigat cu scorul de 4:1. Și pentru a 13-a oară a câștigat Supercupa Spaniei.

Vinicius Junior a marcat un hat-trick printre învingători, lovind poarta adversă în minutele 7, 10 și 39 (penalty).

Rodrigo a marcat un alt gol. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 64 al jocului. Dar înainte de asta, fanii Barça au fost mulțumiți o dată de Robert Lewandowski, care a marcat în minutul 33.

În minutul 71, Barcelona a rămas în minoritate – uruguayanul Ronald Araujo a primit al doilea cartonaș galben, care s-a transformat în roșu.

De menționat că în semifinale, Real a reușit să învingă Atlético Madrid (5:3) doar în prelungiri, iar Barcelona a învins Osasuna (2:0) în timpul regulamentar.

Anterior, Manchester City a câștigat o victorie puternică asupra lui Newcastle.