Real Madrid a învins Manchester United și a câștigat Supercupa UEFA

Clubul de fotbal Real Madrid a învins clubul englez Manchester United în meciul din Supercupa UEFA.

Astfel, clubul a adăugat încă un trofeu la impresionanta sa colecție. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2:1.

Meciul a avut loc la Skopje (Macedonia). Casimiro a deschis scorul în minutul 24, iar Isco a marcat al doilea gol la începutul reprizei secunde. Manchester a reușit să recâștige un singur gol prin eforturile lui Romelu Lukaku.

Este de remarcat faptul că această victorie în Supercupa UEFA pentru Real este a patra la rând. Mai mult, Real a devenit primul club din 1990 care a câștigat Supercupa doi ani la rând. Doar două cluburi au mai multe victorii – Barcelona și Milan. Ambele au câștigat de cinci ori.

Meciul din Supercupă, care implică câștigătorii Ligii Campionilor și Ligii Europa, este considerat în mod tradițional deschiderea oficială a noului sezon al Cupei Europei.