Real Madrid și Manchester City au câștigat sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Marți, 6 aprilie, au avut loc primele meciuri din sferturile de finală ale UEFA Champions League.

Victoriile au fost câștigate de jucătorii spaniolului „Real” și englezilor „Manchester City”.

Câștigătoarea Ligii Campionilor din sezonul 2018/2019 și actuala campioană a Angliei, Liverpool, a fost la un pas de a fi eliminată din turneu.

Acest lucru este raportat de presa străină și surse de pe internet.

Real Madrid vs Liverpool

Meciul dintre echipele din Madrid și Liverpool a avut loc în capitala Spaniei pe stadionul Alfredo di Stefano.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 3:1 în favoarea reprezentanților clubului „regal”.

Atacantul Real Madrid Vinicius Junior a marcat o dublă. A marcat goluri în minutele 27 și 65. Tot în formația lui Los Blancos a fost și mijlocașul Marco Asensio (minutul 36).

Autorul singurului gol pentru Liverpool a fost atacantul Mohamed Salah (minutul 51).

Manchester City vs Borussia Dortmund

Meciul a avut loc la Manchester, pe Etihad Stadium. Gazdele au câștigat cu scorul de 2:1.

Primul gol a fost marcat de mijlocașul Manchester City, Kevin De Bruyne. A marcat golul în minutul 19 al meciului.

Cu șase minute înainte de încheierea timpului regulamentar, jucătorul Borussia Marco Reus a egalat scorul.

Cu toate acestea, în minutul 90 al meciului, victoria lui Manchester City a fost adusă de mijlocașul clubului, Phil Folden.

Alte meciuri din sferturi

Astăzi, 7 aprilie, se va finaliza prima etapă a 1/4 de finală din fotbalul Ligii Campionilor. Germanul Bayern va concura cu francezul PSG, iar portughezul Porto va concura cu englezoaica Chelsea.

Să vă reamintim că pentru a ajunge în semifinale, echipele trebuie să câștige la totalitate. Meciurile retur vor avea loc pe 13 și 14 aprilie.