Revenire fantastică. A fost stabilit al doilea finalist al Ligii Campionilor

Al doilea meci de semifinale din fotbalul Ligii Campionilor a început în seara zilei de 4 mai și s-a încheiat în noaptea de 5.

Chestia este că Real Madrid și englezul Manchester City nu au stabilit în timpul regulamentar cine va face pereche cu Liverpool în finală.

Deși clubul din Manchester a fost mai aproape de asta, conducând în timpul meciului (1:0). Și ținând cont de primul meci de acasă, decalajul a ajuns la două goluri.

Părea că spaniolii nu au avut nicio șansă, dar au făcut aproape imposibilul – au marcat două goluri în ultimele minute și au trimis astfel jocul în prelungiri.

Și mai târziu s-a dovedit că revenirea fantastică a „cremei” (scorul la suma a două meciuri după cele două reprize suplimentare a devenit egal – 5:5) i-a adus în finală.

Pentru că în prelungiri, Real a marcat din nou – Karim Benzema a transformat penalty-ul.

Apropo, observăm că în primele 45 de minute ale primei reprize poarta adversarilor a rămas „nedeschisă”.

Toată distracția a început în a doua jumătate a jocului. În minutul 71, jucătorii City au marcat – golul a fost marcat de Riyad Mahrez.

Dar chiar la sfârșitul reprizei secunde, în două minute, Rodrigo l-a introdus de două ori pe cel observat în poarta adversarilor.

Scorul a devenit 2:1 în favoarea lui Real, iar la general 5:5. În prelungiri, după cum sa menționat deja, gazdele au marcat din penalty.

Echipa lui Josep Guardiola nu a reușit să revină și nu a ajuns în finală. Să vă reamintim că au câștigat primul meci cu scorul de 4:3.

Astfel, pe 28 mai la Paris, în cea mai importantă confruntare a Ligii Campionilor, Real Madrid se va întâlni cu englezul Liverpool.