Rezultatele 1/8 de finală ale UEFA LEFA: „miracolul” ceh și eșecul cluburilor rusești

Toți participanții la 1/4 de finală ale UEFA Europa League au devenit cunoscuți.

Meciurile retur din optimile de finală ale LE UEFA au avut loc cu o zi înainte. Ziua jocului a adus rezultate neașteptate. Cluburile rusești și ucrainene nu au reușit să avanseze mai departe.

Principala senzație a zilei a fost victoria Slaviei cehe în meciul cu Sevilla (Spania). Meciul s-a încheiat cu victorie pentru cehi cu scorul de 4:3. Golul victoriei a fost marcat cu un minut înainte de fluierul final. Primul meci s-a încheiat cu scorul de 2:2.

De asemenea, neașteptată a fost și intrarea în sferturile de finală a Eintracht-ului german, căruia i s-a opus formidabila Inter italiană – 1:0 la total.

Rusii Krasnodar și Zenit nu au reușit să treacă de Valencia și, respectiv, Villarreal. Spaniolii merg mai departe. Dinamo Kiev, la rândul său, a pierdut puternic în fața londonezei Chelsea – 0:5 și 0:8 la total.

Participanții rămași în 1/4 de finală ale Ligii Europa: Napoli (Italia), Arsenal (Anglia) și Benfica (Portugalia).