Rezultatele celei de-a 13-a zile a Jocurilor Olimpice de la Tokyo: China conduce clasamentul pentru medalii, bielorușii au a treia medalie

La sfârșitul celei de-a 13-a zile a Jocurilor Olimpice de la Tokyo, echipa chineză se află încă pe primul loc în clasamentul pentru medalii.

Sportivii chinezi au 74 de medalii – 43 de aur, 24 de argint și 16 de bronz.

Sportivii americani au ocupat locul doi, câștigând 91 de premii – 29 de aur, 35 de argint și 17 de bronz.

Echipa japoneză se menține pe locul trei în clasamentul medaliilor cu 46 de medalii (22 de aur, zece de argint și 14 de bronz).

Echipa australiană a urcat din nou pe locul patru. Sportivii australieni au câștigat 41 de medalii – 17 de aur, cinci de argint și 19 de bronz.

TOP-5 este completat de echipa rusă, care are 58 de premii – 16 de aur, 22 de argint și 20 de bronz.

Astăzi, datorită medaliei de argint a Irinei Kurochkina la lupte libere, bielorușii au urcat pe locul 49 în clasamentul pentru medalii.

Echipa belarusă are acum trei premii – aur, argint și bronz. Medalia de aur a fost câștigată de jucătorul de trambuline Ivan Litvinovici, iar Maxim Nedosekov a câștigat bronzul la săritura în înălțime.

Trebuie menționat că Belarus și-a asigurat deja a patra medalie. Astăzi, Magomedkhabib Kadimagomedov a ajuns în finala competiției de lupte libere, ceea ce înseamnă că are garantat cel puțin argint. Meciul final va avea loc mâine.