Rezultatele cursei internaționale de ciclism „Marele Premiu din Minsk” au devenit cunoscute

Pe 12 mai, la Minsk a avut loc o competiție internațională de ciclism pe autostrada „Minsk Grand Prix”: a câștigat Norman Vahtra, membru al echipei de ciclism Estoniei.

Argintul i-a revenit compatriotului său Martin Laas, bronzul lui Georgios Bouglas de la NCL chineză.

Cel mai bun rezultat pentru bieloruși este Nikolai Shumov (grupa de ciclism Minsk), care a câștigat competiția de anul trecut.

Participanții la cursa de ciclism trebuiau să parcurgă 150 de kilometri în 10 tururi. Competiția a fost un fel de probă înainte de cele 2-a Jocuri Europene – cursa s-a desfășurat pe același traseu.

Să vă reamintim că, cu o zi înainte, în capitala Belarusului a avut loc o altă competiție de ciclism, Cupa Minsk. A fost câștigată de reprezentantul naționalei Belarusului, Evgeniy Korolek.