Rezultatele etapei a 24-a a Ligii Majore. Liderii au câștigat

A avut loc etapa a 24-a a campionatului din Belarus. Liderii și-au învins rivalii.

S-a încheiat runda a 24-a a Ligii Majore, în care primii trei au câștigat victorii, menținând astfel intriga cursei de campionat.

Liderul campionatului din Belarus, Dynamo Brest, s-a întâlnit în deplasare cu Neman Grodno. Meciul s-a încheiat cu victorie pentru echipa Brest cu un scor minim de 0:1. Singurul gol a fost marcat de Savitsky în minutul 80.

În același timp, cel mai apropiat urmăritor al lui Dinamo, BATE Borisov, a mers la Slutsk, unde a jucat un meci împotriva fotbaliștilor locali. Drept urmare, oaspeții au luat o mare victorie de la centrul regional – 0:3. Skavysh (minutul 10), Willumsson (67) și Milic (85) au marcat golurile.

Șahtior Soligorsk, care a fost al treilea, a găzduit Torpedo-BelAZ Zhodino. Echipa gazdă a câștigat acest meci. Scorul final este 3:0. Golurile au fost marcate de Rybak (12), Bodul (80) și Janusz (81).

„Dynamo-Minsk”, care este al patrulea și a avut șanse mari să intre în primii trei, la egalitate cu „Isloch” – 1:1. Zubovich a marcat pentru alb-albaștri (locul 30), în timp ce Makas a marcat împotriva adversarei (locul 63). Astfel, Dinamo și-a făcut greu să intre în primii trei la finalul campionatului.

Rezultatele meciurilor rămase din rundă: „Gorodeya” – „Minsk” – 1:2; RCOR BSU – „Vitebsk” – 2:0; „Gomel” – „Dnyapro” – 0:0.