Rusia a învins Marea Britanie la Cupa Mondială de hochei pe gheață din Letonia

Pe 22 mai, la Campionatul Mondial de hochei de la Riga, echipa rusă a învins echipa britanică cu un scor zdrobitor de 7:1 (4:1, 1:0, 2:0).

Deja la mijlocul primei reprize, rezultatul meciului era practic o concluzie dinainte – scorul a devenit 4:0.

Anton Burdasov a marcat o dublă, iar Mihail Grigorenko și Serghei Tolchinsky au marcat câte un gol.

Cu puțin timp înainte de pauză, britanicii au reușit să reducă diferența cu un punct.

Primul și singurul gol a fost marcat de Liam Crick.

În a doua perioadă, britanicii au ținut cu încăpățânare linia și au primit un singur gol.

A fost abandonat de Pavel Karnaukhov, absolvent al „Tineretului” din Minsk, care joacă pentru Comitetul Central pentru Sport din Moscova.

În a treia perioadă, britanicii au mai cedat de două ori. Marcatori au fost Andrey Kuzmenko și Anton Slepyshev.

Să vă reamintim că cu o zi înainte rușii i-au învins pe cehi cu scorul de 4:3.