Rusia și Canada vor concura în finala Campionatului Mondial de hochei pentru juniori

Echipa Canada a devenit al doilea finalist la Campionatele Mondiale IIHF de juniori din 2020, care are loc în Republica Cehă.

În meciul din semifinale, jucătorii canadieni de hochei au învins echipa finlandeză cu un scor zdrobitor de 5:0.

Rezultatul jocului a fost practic prestabilit după prima repriză, în care canadienii au lovit de patru ori poarta adversarilor.

Până în minutul 4, datorită eforturilor lui Connor McMichael, Alexis Lafreniere și Jamie Drysdale, echipa canadiană conducea cu 3:0. În minutul 15, șutul precis al lui Ty Dellandrea a făcut scorul devastator – 4:0.

În a doua perioadă, Lafreniere a marcat o dublă, mărind diferența la 5:0. Finlandezii nu au putut face nimic pentru a contracara atacul dur al canadienilor, dar au început să acționeze cu mai multă încredere în apărare și au evitat o înfrângere și mai mare. A treia repriză a fost fără goluri.

Astfel, canadienii și rușii vor juca în finala campionatului mondial. Meciul final va avea loc astăzi la ora 21:00 (ora Minsk). Suedezii și finlandezii vor trebui să concureze pentru bronz.

Să vă reamintim că Canada a câștigat ultimul campionat mondial de tineret. Echipa de tineret a Rusiei a câștigat ultima dată titlul de campionat în 2011.