S-a ajuns la penalty-uri. Cum au jucat Gomel și Belshina în Cupa Belarusului

Vineri seara, 18 noiembrie, au avut loc optimile de finală ale Cupei Belarus la fotbal.

„Gomel” și „Belshina” s-au luptat pentru dreptul de a ajunge la următoarea etapă. S-a ajuns la penalty-uri.

Jocul a avut loc în centrul regional sudic al țării. La loviturile de departajare, oaspeții au fost mai norocoși – 6:5 (timpul principal și prelungiri – 0:0).

Astfel, fotbaliștii din orașul Bobruisk vor juca într-un sfert de finală.

Apropo, actualul deținător al Cupei este Gomel, care a fost învins acasă. Nu se va mai putea câștiga din nou titlul onorific.

La sfârșitul lunii iulie au mai avut loc câteva meciuri în optimile de finală ale Cupei. În special, Dynamo Brest a pierdut și la penalty-uri și tot pe teren propriu.

„Vitebsk” a devenit infractor. La loviturile de departajare – 2 lovituri precise la unul pentru gazde. Și timpul principal și prelungirea sunt 1:1.

La Mogilev, localnicul Dnepr a pierdut cu Slavia Mozyr, încasând două goluri fără răspuns.

La Grodno, Neman a învins-o pe Arsenal de la Dzerjinsk cu scorul de 2:1, iar la Zhodino, Torpedo a învins Isloch (1:0).

Meciurile rămase din 1/8 de finală vor avea loc pe 26 noiembrie.

Afișul este foarte atractiv: „studenți” împotriva BATE, „Slutsk” împotriva „Dynamo” Minsk și FC „Minsk” împotriva „Șahtiarului”.