S-au stabilit semifinaliștii Campionatului Mondial de hochei: cine va concura pentru medalii

Joi, 26 mai, au fost cunoscute cele mai bune patru echipe de hochei de pe planetă, care vor concura pentru medalii la Campionatul Mondial din weekendul care vine.

Să vă reamintim că actualul campionat se desfășoară în Finlanda fără participarea echipelor naționale ale Rusiei și Belarusului, suspendat din cauza sancțiunilor.

În luptele din sferturi pentru a ajunge în semifinale, cehii au luptat cu nemții. Victorie pentru slavi – 4:1.

Echipa canadiană, care a pierdut trei goluri în fața suedezilor în timpul meciului, a reușit să recâștige și să trimită jocul în prelungiri, unde a marcat golul victoriei. Scorul final este 4:3.

Gazdele Cupei Mondiale au pierdut și ele în timpul meciului. Dar, în final, finlandezii i-au învins pe slovaci – 4:2.

Americanii, după ce au marcat trei goluri fără răspuns împotriva echipei elvețiene, au ajuns cu ușurință în semifinale.

Și acolo Stars and Stripes vor încrucișa bețe de hochei cu naționala Finlandei. Echipele Canadei și Republicii Cehe vor concura în a doua semifinală.

Meciurile decisive vor avea loc sâmbătă, 28 mai, la Tampere. A doua zi, duminică, vor avea loc jocurile pentru medalii: lupte „bronz” și „aur”.

Actualul campion mondial este echipa Canadei. Americanii au luat bronzul la campionatul de anul trecut, iar finlandezii au luat argint.