Sabalenka a câștigat turneul de la Madrid și a devenit a 4-a rachetă din lume

Participarea celei mai bune jucătoare de tenis din Belarus Arina Sabalenka la prestigiosul turneu de la Madrid s-a încheiat cu un triumf.

Compatriota a câștigat competiția, iar în finală a învins-o pe numărul unu mondial pe Ashleigh Barty (Australia).

La scurt timp după aceasta, s-a știut că în clasamentul actualizat al Asociației de tenis feminin (WTA), Arina a urcat de pe locul 7 pe locul 4 (6.195 de puncte), ceea ce a fost cea mai bună realizare a ei din întreaga sa carieră.

O altă belarusă, fosta numărul unu mondial Victoria Azarenka, se află pe locul 16 cu 3.256 de puncte.

Alte două reprezentante ale Belarusului – Alexandra Sasnovich și Olga Govortsova – se află pe pozițiile 103 (788 puncte) și, respectiv, 391 (586 puncte).

Ashleigh Barty este în continuare numărul unu mondial (10.090). În TOP 3 s-au numărat și japoneza Naomi Osaka (7.650) și românca Simona Halep (7.050).

În ceea ce privește bărbații, cel mai bun belarus din clasament este Egor Gerasimov. Ocupă locul 78 (937).

Ilya Ivashko este pe locul 93 (831), Vladimir Ignatik pe locul 346 (136).

Cei mai buni trei jucători de tenis din lume: sârbul Novak Djokovic (11.463), rusul Daniil Medvedev (9.780), spaniolul Rafael Nadal (9.630).