Sabalenka a învins-o pe Sharapova la un turneu din China

Arina Sabalenka a reușit să ajungă în semifinalele turneului Shenzhen Deschide.

Pe 4 ianuarie, în meciul din sferturile de finală, prima rachetă a Belarusului Arina Sabalenka (locul 13 în clasamentul mondial) a învins-o pe rusoaica Maria Sharapova (locul 29). Astfel, belarusul va juca în semifinalele turneului Shenzhen Open.

Sabalenka a câștigat cu încredere primul set. Scorul a fost 6:1. În setul doi, tenismena belarusă a trecut și ea în frunte, iar apoi, cu scorul 4:2, Sharapova a refuzat să continue meciul din cauza unor probleme de sănătate.

În semifinalele turneului de tenis, Arina va juca alături de câștigătoarea perechii Yafan Wang (a 70-a) – Monica Niculescu (a 99-a).

Anterior a fost raportat că belarusa Alexandra Sasnovich a pierdut în fața croatei Donna Vekic în sferturile de finală ale turneului internațional de la Brisbane – 2:6, 0:6.