Sabalenka a pierdut în fața lui Tomljanovic în turul doi al turneului de la Miami

Pe 22 martie, jucătoarea de tenis din Belarus Aryna Sabalenka nu a reușit să câștige meciul 1/32 de finală al turneului de categoria Premier de la Miami la simplu.

Astfel, belarusa, care, ne amintim, este a noua rachetă din lume, și-a desăvârșit performanța la simplu la aceste competiții.

În meciul de astăzi, reprezentanta australiană Ajla Tomljanovic (WTA 40) a învins-o pe Sabalenka în două seturi cu scorul de 3:6, 4:6.

O altă belarusă, Alexandra Sasnovich (WTA 36), va juca alături de sportiva daneză Caroline Wozniacki (WTA 13) în meciul pentru ajungerea în 1/16 de finală.

Anterior, am raportat că tenismenul belarus Ilya Ivashko (ATP 110) nu a reușit să avanseze în 1/16 de finală – a fost învins de britanicul Kyle Edmund (ATP 22).

Fondul de premii pentru turneul de la Miami este de 9 milioane de dolari.