Sabalenka: concentrarea asupra jocului i-a permis să câștige sferturile de finală ale turneului din China

Cea de-a 13-a rachetă a lumii, jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka, a declarat că a fost ajutată să o învingă pe rusoaica Maria Sharapova în meciul pentru ajungerea în semifinalele turneului de la Shenzhen (China).

Pe postul de televiziune Belarus 1, Sabalenka și-a exprimat părerea că concentrarea ei asupra jocului a ajutat-o ​​să câștige meciul de astăzi și și-a exprimat recunoștința fanilor pentru sprijinul acordat.

„A fost un meci bun, am jucat grozav. Din pacate, Maria a fost ranita, sper sa-si revina repede. Tactica mea principală este să fiu cât mai concentrat posibil”, a spus sportivul.

Să vă reamintim că în primul set al meciului de astăzi, belarusa a arătat un joc strălucit – a câștigat cu scorul de 6:1. În setul doi, Sabalenka a avut și un avantaj semnificativ – 4:2, dar tenismenul rus a fost nevoit să-și întrerupă prestația din cauza unor probleme de sănătate. Victoria a fost acordată bielorusei – ea avansează în 1/2 de finală.