Sabalenka l-a învins pe numărul unu mondial Barty în finala turneului WTA de la Madrid

Pe 8 mai, jucătoarea de tenis din Belarus, numărul șapte mondial Aryna Sabalenka a câștigat turneul WTA-1000 de la Madrid, Spania, cu un fond de premii de 2,5 milioane de euro.

În finală, belarusa s-a impus în trei seturi pe numărul unu mondial Ashleigh Barty din Australia.

Sabalenka a jucat primul joc cu brio, nu a renunțat la nici un joc cu Barty – 6:0

Startul setului doi a fost reușit pentru Barty, ea a luat 2 puncte deodată, Sabalenka a încercat să recâștige, dar în final australianca a preluat complet inițiativa și a câștigat cu scorul de 6:3.

Setul decisiv a fost tensionat, dar până la urmă belarusul a fost mai puternic. Scorul final este 6:0, 3:6, 6:4. Meciul a durat o oră și 40 de minute.

Pentru Sabalenka, în vârstă de 22 de ani, acesta este deja al 10-lea ei titlu de campionat la turneele Asociației de tenis feminin. O performanță reușită la turneul de la Madrid îi va permite belarusei să-și îmbunătățească poziția în clasamentul mondial.

De menționat că tocmai recent, în urmă cu 2 săptămâni, Sabalenka și Barty au jucat în finala turneului de la Stuttgart: atunci australianul s-a dovedit a fi mai puternic. În total, Sabalenka și Barty s-au întâlnit de 8 ori, fiecare câștigând de 4 ori.