Sabalenka nu mai este prima rachetă din lume. Cine l-a îndepărtat pe belarus

Jucătoarea de tenis din Belarus Arina Sabalenka și-a pierdut titlul de prima rachetă a lumii.

Sportiva poloneză Iga Swiatek, care a fost anterior numărul 1 în lumea tenisului feminin, este de vină pentru asta, după ce și-a recăpătat poziția pierdută anterior.

Iar evenimentul s-a petrecut după ce Swiatek a câștigat turneul final al Asociației Femeilor de Tenis (WTA).

Apropo, pentru prima dată în carieră a câștigat aceste competiții, în care, notăm, a învins-o în semifinale pe fosta primă rachetă Aryna Sabalenka.

În meciul decisiv al turneului (desfășurat în stațiunea mexicană Cancun), Iga a învins-o pe americanca Jessica Pegula fără probleme vizibile.

Surprinzător, dar adevărat: a cincea rachetă a planetei a fost învinsă cu un scor devastator de 1:6 și 0:6. Meciul nu a durat mai mult de o oră.

Este curios că Swiatek nu a pierdut niciodată la aceste competiții – succesul a însoțit-o în toate cele cinci meciuri.

După ce a câștigat competiția, jucătoarea poloneză de tenis a câștigat 3 milioane de dolari și a adăugat 1.500 de puncte la scorul ei.

Revenind din nou prima rachetă a lumii, ea a împins-o pe Aryna Sabalenka pe locul doi în clasamentul mondial.