Sabalenka și Azarenka au ajuns în sferturile de finală ale prestigiosului turneu de tenis de la Roma

Capitala Italiei găzduiește un turneu de tenis din categoria WTA-1000.

Atleții din Belarus au performanțe bune la această competiție până acum.

Recent, Arina Sabalenka și Victoria Azarenka au dobândit statutul de sferturi de finală.

Sunt semnalate succesele jucătorilor de tenis din Belarus.

Meci Azarenka – Sakkari

În meciul de 1/8 de finală, belarusul, pe locul 24 în clasamentul mondial, a avut un adversar foarte puternic.

Vorbim despre Maria Sakkari din Grecia. Sportivul este unul dintre cei mai puternici zece jucători de tenis de pe planetă.

În ciuda statutului serios al adversarei ei, Azarenka a câștigat o victorie convingătoare cu scorul de 6:4, 6:1.

În meciul din sferturile de finală, Azarenka va juca cu Danielle Collins din Statele Unite.

Meci Sabalenka – Svitolina

Dar Aryna Sabalenka a avut un moment greu în meciul de 1/8 de finală.

Adversara belarusului a fost Elina Svitolina din Ucraina.

În primul set, Sabalenka a pierdut cu scorul de 4:6.

În a doua treime a meciului, jucătoarea de tenis din Belarus s-a răscumpărat, dând un singur joc adversarului ei.

Setul decisiv s-a dovedit a fi extrem de tensionat. Sabalenka a fost la un pas de înfrângere de trei ori, dar până la urmă a câștigat totuși la departajare. Scorul final este 4:6, 6:1, 7:6.

În meciul din sferturi, adversara lui Sabalenka va fi reprezentanta Letonă Elena Ostapenko.

Mai devreme s-a știut că Andrei Rublev este din Rusia.